Z radością informujemy o naszej najnowszej publikacji w czasopiśmie Nordic Journal of Psychiatry: „Multicenter screening for ADHD among school-age pediatric patients with type 1 diabetes – study protocol.”
Gratulacje dla współpierwszych autorów, lek. Hanny Kuśmierczyk-Kozieł i lek. Arkadiusza Michalaka, a także pozostałych członków naszego zespołu, w tym lek. Jędrzeja Chrzanowskiego, mgr Katarzyny Błaziak, prof. Wojciecha Fendlera i prof. Agnieszki Butwickiej oraz współpracowników z Kliniki Pediatrii, Diabetologii, Endokrynologii i Nefrologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, czyli lek. Hanna Kuśmierczyk-Kozieł, lek. Arkadiusz Michalak, prof. Beata Mianowska, prof. Agnieszka Szadkowska, dr Anna Kaczmarek, mgr Aleksandra Nowak.
ADHD jest powszechnym zaburzeniem neurorozwojowym, występującym u około 5% populacji pediatrycznej. Dzieci z cukrzycą typu 1 (T1D) są obarczone jeszcze wyższym ryzykiem wystąpienia ADHD, a nierozpoznane ADHD może negatywnie wpływać na kontrolę glikemii. Mimo zaleceń dotyczących oceny psychologicznej w przebiegu T1D brakuje jednak konkretnych wytycznych dotyczących diagnozowania ADHD w praktyce klinicznej. W naszym protokole przedstawiamy usystematyzowane podejście do diagnostyki w kierunku ADHD u polskich dzieci (8–16 lat) z T1D. Obejmuje ono standaryzowane kwestionariusze (Conners 3), konsultacje psychologiczne oraz telekonsultacje psychiatryczne. Naszym celem jest ustalenie częstości występowania ADHD w tej grupie pacjentów i pokazanie praktycznej metody wdrożenia badań przesiewowych w praktyce klinicznej.
Współwystępowanie ADHD i T1D stanowi istotne, a wciąż niedoszacowane wyzwanie w opiece pediatrycznej. Wspólnie z czterema ośrodkami diabetologii dziecięcej w całej Polsce realizujemy badanie przesiewowe u ponad 2,5 tys. młodych pacjentów z T1D i spodziewamy się rozpoznać około 190 nowych przypadków ADHD w ciągu 36 miesięcy trwania projektu. Badanie to nie byłoby możliwe bez wsparcia Agencji Badań Medycznych (2021/ABM/02/00006/P/03). Mamy nadzieję, że nasz protokół badawczy przyczyni się do rozwoju ustrukturyzowanego, multidyscyplinarnego podejścia do wykrywania i leczenia ADHD u dzieci z T1D.
Zapraszamy do zapoznania się z artykułem oraz naszym badaniem klinicznym LAMAinDiab, aby dowiedzieć się więcej o stosowanych procedurach przesiewowych i interwencyjnych w tej szczególnej populacji.