Nasza doktorantka lek. Zuzanna Nowicka jest jedną z głównych autorek (co-first) artykułu 'Interactions Between Ploidy and Resource Availability Shape Clonal Evolution in Glioblastoma’, który ukazał się w czasopiśmie Amerykańskiego Towarzystwa Badań nad Nowotworami (AACR) Cancer Research.
Glejak wielopostaciowy (ang. Glioblastoma, GBM) to najbardziej agresywny nowotwór ośrodkowego układu nerwowego. Jego naciekający charakter uniemożliwia całkowite usunięcie chirurgiczne, a inwazyjność i odpowiedź na leczenie jest zdeterminowana przez warunki na wczesnych etapach nowotworzenia. Wraz z międzynarodowym zespołem badaczy z m.in. z Moffitt Cancer Center na Florydzie, Icahn School of Medicine (Mount Sinai, Nowy Jork) i San Diego State University lek. Nowicka przeanalizowała wpływ tych warunków na rozwój i nawroty GBM. W tym celu, zespół opracował model matematyczny uwzględniający poziom ploidalności komórek nowotworowych oraz mikrośrodowisko mózgu. co pozwala symulować wzrost i rozprzestrzenianie się GBM.
Integracja badań in vitro, modelowania matematycznego, danych multiomicznych i analizy obrazu wykazała, że komórki o wysokiej ploidalności szybciej przechodzą na metabolizm beztlenowy niż te o niskiej ploidalności – są bardziej wrażliwe na niedotlenienie. Co więcej, tempo nawrotu nowotworu zależało od mikrośrodowiska mózgu, co potwierdziły dane historyczne: poziom tlenu w danym narządzie korelował z typową ploidalnością nowotworów tam powstających. Wyniki badania wskazują, że dostępność składników odżywczych w mózgu wpływa na los komórek nowotworowych, a tym samym na rozwój i nawroty GBM. To krok w stronę lepszego zrozumienia tego śmiertelnego nowotworu i skuteczniejszych strategii leczenia.
Lek. Zuzanna Nowicka realizuje szkolenie w szkole doktorskiej w ramach grantu PRELUDIUM BIS Narodowego Centrum Nauki (2022/45/N/NZ5/01240) pod opieką prof. Wojciecha Fendlera. Z pełną treścią artykułu można się zapoznać tutaj: https://doi.org/10.1158/0008-5472.CAN-24-0401