Nasz artykuł o miRNA jako biomarkerach napromieniowania na okładce Red Journala!

Dr n. med. Beata Małachowska, dr n. med. Bartłomiej Tomasik i lek. Konrad Stawiski pod nadzorem dr hab n. Med. Wojciecha Fendlera i we współpracy z naszymi amerykańskimi partnerami z Dana-Farber Cancer Institute (Boston, MA) i Albert Einstein College of Medicine (Bronx, Nowy Jork) opublikowali systematyczny przegląd i metaanalizę przedstawiającą rolę i potencjał krążących miRNA jako biomarkerów ekspozycji na promieniowanie.

Po przeanalizowaniu 351 streszczeń ostatecznie zidentyfikowali zestaw 4 miRNA (miR-150, miR-320a, miR-200b i miR-30c), które mogłyby służyć jako narzędzie do biodozymetrii dzięki ich skorelowaniu z dawką i czasem jaki upłynął od napromieniowania. Połączenie tych miRNA może potencjalnie stać się biomarkerem do precyzyjnej identyfikacji osób napromieniowanych i szybkiego zapewniania leczenia tym, którzy mogliby odnieść z niego korzyść.

Znaczenie tego badania zostało docenione przez International Journal of Radiation Oncology, Biology, Physics – wiodące czasopismo w dziedzinie radioterapii onkologicznej – które opublikowało artykuł i wymieniło jego tytuł na okładce lutowego wydania.

Pełny tekst artykułu w języku angieslkim jest dostępny pod poniższym adresem:
https://www.redjournal.org/article/S0360-3016(19)33911-2/pdf

Nasz artykuł o miRNA jako biomarkerach napromieniowania na okładce Red Journala!
Przewiń do góry