Nasz artykuł o niedoczynności tarczycy indukowanej radioterapią

Miło nam poinformować o opublikowaniu naszego artykułu „Radiation-Induced Hypothyroidism in Patients with Oropharyngeal Cancer Treated with IMRT: Independent and External Validation of Five Normal Tissue Complication Probability Models” w czasopiśmie Cancers. Głównymi autorami pracy, która powstała we współpracy z naukowcami z Radomskiego Centrum Onkologii, Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy (oddział w Gliwicach) oraz z Dana-Farber Cancer Institute, są członkowie naszego zespołu – lek. Zuzanna Nowicka, dr n. med. Bartłomiej Tomasik oraz dr hab. n. med. Wojciech Fendler. Artykuł jest jednocześnie zwieńczeniem studenckiego Grantu UMEDu 2018 dla Zuzanny Nowickiej.

Niedoczynność tarczycy jest częstym powikłaniem radioterapii w regionie głowy i szyi. W celu przewidywania wystąpienia tego powikłania na podstawie danych dozymetrycznych i klinicznych zaproponowanych zostało kilka modeli dawka-odpowiedź, jednak nie zostały jak dotąd niezależnie porównane i zwalidowane z wykorzystaniem zewnętrznych danych. Na podstawie danych 108 pacjentów z rakiem gardła środkowego leczonych radioterapią wiązką z modulacją intensywności dawki (IMRT) stwierdziliśmy, że dwa z pięciu opublikowanych modeli cechują się dobrą zdolnością przewidywania wystąpienia niedoczynności tarczycy.

Badanie zostało opublikowane w formule open-access. Ponieważ chcielibyśmy, żeby nasze dane mogły posłużyć innym naukowcom do opracowania i walidacji jeszcze lepszych modeli dla tego powikłania, razem z artykułem udostępniamy surowe, zanonimizowane dane. Mamy nadzieję, że wyniki przyczynią się do poprawy opieki nad pacjentami leczonymi radioterapią w regionie głowy i szyi.

Kliknij tutaj aby przeczytać artykuł

Nasz artykuł o niedoczynności tarczycy indukowanej radioterapią
Przewiń do góry