W ramach projektu badana będzie rola C-peptydu oraz receptora sprzężonego z białkiem G 146 (GPR146) w powikłaniach związanych z cukrzycą typu 2 (T2DM). C-peptyd jest krótkim peptydem, który wpływa na wiele szlaków komórkowych, a jego rola w powikłaniach cukrzycy stała się coraz bardziej zauważalna. Badanie zakłada, że C-peptyd oddziałuje z receptorem GPR146, który może być zaangażowany w metabolizm cholesterolu, co może tłumaczyć powiązanie C-peptydu z miażdżycą w cukrzycy typu 2.
Celem badania jest zbadanie sieci genów regulowanych przez GPR146 oraz wzorców ekspresji GPR146 w tkankach dotkniętych powikłaniami związanymi z cukrzycą u pacjentów poddanych zabiegom sercowo-naczyniowym. Badanie ma się skoncentrować na pacjentach z cukrzycą typu 2 oraz osobach bez cukrzycy, które wymagają operacji kardiochirurgicznych. Próbkowanie tkanek podczas tych zabiegów pozwoli na zbadanie interakcji C-peptydu i potencjalnego receptora w tkankach osób dotkniętych cukrzycą typu 2.
Badanie obejmie analizę szlaków komórkowych regulowanych przez sygnalizację C-peptyd-GPR146 przy użyciu technik umożliwiających wielkoskalowe badania ekspresji genów. Dodatkowo, oceniane będą związki między stężeniem C-peptydu a stężeniami cynku, albuminy, cholesterolu, LDL i trójglicerydów oraz ekspresją GPR146 w organizmie człowieka.
Celem badania jest wyjaśnienie, czy i które z procesów związanych z powikłaniami cukrzycy typu 2 są związane z sygnalizacją za pośrednictwem GPR146. Wyniki badania mogą przyczynić się do stworzenia podstaw dla potencjalnych interwencji farmakologicznych wykorzystujących C-peptyd oraz zidentyfikowania punktów końcowych związanych z tym hormonem, które mogą mieć znaczenie w zapobieganiu lub leczeniu powikłań cukrzycy typu 2.
Projekt finansowany ze środków Narodowego Centrum Nauki w ramach grantu Preludium 21, nr grantu 2022/45/N/NZ4/01206, więcej informacji dostępne tutaj.