Z radością ogłaszamy publikację naszego najnowszego artykułu w czasopiśmie Cardiovascular Diabetology (IF 9.3). Gratulacje dla głównej autorki, naszej doktorantki mgr. Aleksandry Ryk, oraz naszego pracowitego zespołu, lek. Jędrzeja Chrzanowskiego, lek, Jacka Burzyńskiego, lek. Arkadiusza Michalaka i prof. Wojciecha Fendlera, za to wyjątkowe osiągnięcie!
Niniejsze badanie bada wpływ nowego hormonu cholesyny na oś cholesyna-GPR146 w tkance tłuszczowej związanej z układem sercowo-naczyniowym. Nasze wyniki wykazują, że cholesyna-GPR146 reguluje szlaki metaboliczne w tkance tłuszczowej okołosercowej i jest znacząco modulowana przez poziomy lipidów w surowicy. We współpracy z zespołem kardiochirurgicznym i genetycznym naszej Uczelni (dr Anna Marcinkiewicz i prof. Michał Krejca; dr Izabela Dróżdż), przeanalizowaliśmy próbki pobrane z prawego uszka serca, ściany aorty, żyły odpiszczelowej oraz różnych tkanek tłuszczowych zebranych podczas pomostowania tętnic wieńcowych. Badanie obejmowało 46 uczestników, z których znaczna część miała cukrzycę typu 2. Wyniki naszego badania wskazały, że szlaki zależne od GPR146 są wzbogacone w kluczowe regulatory metabolizmu lipidów, wiążąc aktywność tego receptora z szerszym profilem lipidowym u pacjentów.
Co ciekawe, nasze badanie jako pierwsze wskazało potencjalną zależność między cholesyna-GPR146 a leczeniem inhibitorami SGLT2. W grupie leczonej inhibitorami SGLT2, zaobserwowaliśmy odwrotny efekt dla ścieżki zależnej od aktywacji GPR146 względem osób z cukrzycą leczonych tylko metforminą w tkance tłuszczowej okołosercowej. Obserwacja ta sugeruje możliwą rolę modulacji interakcji cholesyna-GPR146 przez leczenie flozynami. Ten nowatorski wgląd otwiera nowe drogi dla zrozumienia, jak terapia inhibitorami SGLT2 mogą wpływać na zdrowie układu krążenia na poziomie molekularnym.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne przełomowe odkrycia naszego zespołu badawczego!
Pełna publikacja jest dostępna w otwartym dostępie na stronie: https://cardiab.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12933-024-02322-y
Projekt został sfinansowany z grantu Narodowego Centrum Nauki numer 2022/45/N/NZ4/01206, grantu Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego oraz współfinansowany z budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki „Perły Nauki”, numer projektu PN/01/0025/2022.