Identyfikacja biomarkerów angiogennych i metabolicznych w raku jajnika związanym z endometriozą przy użyciu obrazowania fotoakustycznego i eksploracji danych (ENDOVO)
- Czas trwania: 1szy Listopada 2023 – 31szy Października 2025
- Główny Badacz: dr inż. Monika Golińska (monika.golinska@umed.lodz.pl)
- Mentor: Prof. Wojciech Fendler (wojciech.fendler@umed.lodz.pl)
- Lokalizacja: Zakład Biostatystyki i Medycyny Translacyjnej, Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Projekt EndOvo jest realizowany we ścisłej współpracy z zespołem prof. Wojciecha Fendlera w Zakładzie Biostatystyki i Medycyny Translacyjnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Badania są realizowane w ramach programu POLONEZ BIS. Projekt EndOvo (nr 2022/47/P/NZ5/02484) jest współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Nauki oraz programu ramowego Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji Horyzont 2020 na podstawie umowy nr 945339 w ramach działań “Marie Skłodowska-Curie”
Identyfikacja biomarkerów angiogennych i metabolicznych w raku jajnika związanym z endometriozą przy użyciu obrazowania fotoakustycznego i eksploracji danych (ENDOVO)
Stan badań nad endometriozą:
Endometrioza to choroba charakteryzująca się wzrostem tkanki wyściółki macicy poza jamą macicy. Wpływa ona na jakość życia jednej na dziesięć kobiet w wieku reprodukcyjnym i może powodować problemy menstruacyjne, przewlekłe bóle oraz nawet niepłodność. Niedawno naukowcy odkryli związek między endometriozą a rakiem jajnika, określając ten rodzaj guza mianem raka jajnika związanego z endometriozą. Współistnienie i współrozwój tych dwóch chorób prezentuje bardzo złożony obraz; istnieje pilna potrzeba zdobycia większej wiedzy i przeprowadzenia badań w tym obszarze. Nie znamy dokładnie mechanizmów rozwoju ani czynników ryzyka obu tych chorób, oraz nie wiemy jak można im zapobiegać.
Cel projektu:
Celem projektu jest znalezienie biomarkerów umożliwiających wczesne wykrycie endometriozy i raka jajnika związanego z endometriozą.
Metodologia:
Po pierwsze, określimy w jaki sposób komórki endometriozy i komórki raka jajnika oddziałują ze sobą i jaki to oddziaływanie ma wpływ na ich sposoby odżywiania. W tym celu użyjemy specjalnego inkubatora wyposażonego w kamerę umożliwiającą obserwacje żywych komórek w czasie rzeczywistym przez 24 godziny na dobę. Po drugie, wykorzystamy najnowsze osiągnięcia w dziedzinie obrazowania fotoakustycznego, aby zobaczyć, jak rozwijają się zmiany endometrialne i guzy raka jajnika in vivo oraz jak kształtuje się ich unaczynienie. W tej części projektu użyjemy modeli zwierzęcych, ponieważ lepiej odzwierciedlają one złożone procesy w organizmie kobiety. Następnie przeanalizowane zostaną próbki pobrane z guzów pod kątem obecności określonych białek związanych z unaczynieniem, aby potwierdzić wyniki badań fotoakustycznych. Projekt obejmuje również komponentę bioinformatyczną opartą o przekrojowe i systematyczne przeszukanie baz danych o ekspresji genów w zbiorach danych związanych z endometriozą. Uzyskane dane zostaną oczyszczone, połączone w kompleksową bazę danych i poddane analizie porównawczej mającej na celu identyfikację uniwersalnych wzorców ekspresji związanych z endometriozą i procesem nowotworzenia w raku jajnika.
Przewidywane wyniki projektu i ich wykorzystanie:
Nasze wielodyscyplinarne podejście do problemu endometriozy dostarczy fundamentalnych informacji na temat tej złożonej choroby i jej wpływu na ewolucję raka jajnika. Wyniki zaplanowanych eksperymentów uwidocznią, jak zaburzony metabolizm i nowo utworzone naczynia krwionośne wpływają na powstawanie zmian endometrialnych poza jamą macicy. Nowa baza danych dotycząca endometriozy wskaże jej biomarkery i będzie świetnym impulsem do rozpoczęcia dyskusji na temat sposobów wczesnego wykrywania tej i związanych z nią chorób.
13sty Marca 2024
Podczas Drzwi Otwartych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi będziemy prezentować odwiedzającym projekt EndOvo i działalność naukową Zakładu Biostatystyki i Medycyny Translacyjnej.
12sty Lutego, 2024
W ostatnich dniach inż. Aleksander Rycerz, student VI roku lekarskiego, realizujący Indywidualny Tok Studiów w naszym Zakładzie gościł w Cancer Research Institute w Cambridge, UK. Podczas pobytu w Instytucie, aktywnie uczestniczył w pracach badawczych dotyczących obrazowania fotoakustycznego raków jajnika endometriozależnych prowadzonych przez Dr inż. Monikę Golińską.
1szy Listopada 2023
Aleksander Rycerz i Matylda Sobczak, studenci medycyny na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, niedawno dołączyli do zespołu EndOvo i będą wspierać projekt, dostarczając analiz biostatystycznych i bioinformatycznych.
20sty Października 2023
Ogłaszamy, że rekrutacja do Zespołu Badawczego Projektu POLONEZ BIS 3- ENDOVO jest otwarta! Więcej szczegółów dostępnych tutaj.
- Główny Badacz: dr inż Monika Golińska (monika.golinska@umed.lodz.pl)
- Mentor: Prof. Wojciech Fendler (wojciech.fendler@umed.lodz.pl)
- Lokalizacja: Zakład Biostatystyki i Medycyny Translacyjnej, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, ul. Mazowiecka 15, 92-215 Łódź, łódzkie, Polska
- Strona Zakładu: https://biostat.umed.pl/