Z radością informujemy o sukcesie naszych współpracowników: prof. Wojciecha Fendlera oraz jego byłej doktorantki – dr n. med. Beaty Małachowskiej, obecnie pracującej jako postdoc w Departamencie Radioterapii Onkologicznej na Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku (NYC, NY, USA). Ich najnowsza publikacja w iScience, dostarcza przełomowych spostrzeżeń dotyczących regulacji systemowej homeostazy żelaza, ze szczególnym uwzględnieniem hormonu hepcydyny i jego regulatora Bmp6.

Praca ta wykorzystuje zaawansowane badania proteomiczne oraz technikę sekwencjonowania RNA na komórkach śródbłonka wątroby (LECs) myszy z normalną i nadmiarową podażą żelaza. Analizy przeprowadzone przez naszych współpracowników pozwoliły zidentyfikować kluczowe czynniki transkrypcyjne, c-Jun, Nfe2 i Nrf-2, jako te które ulegają aktywacji na skutek nadpodaży żelaza. Szczególnie godne uwagi jest nowe odkrycie, iż c-Jun, niezależnie od Nrf-2, odgrywa kluczową rolę w regulacji Bmp6 przez żelazo, wpływając tym samym na modulację hepcydyny. To odkrycie znacząco posuwa nasze zrozumienie skomplikowanych mechanizmów regulujących homeostazę żelaza.

Te obiecujące wyniki dają nadzieje na potencjalne przyszłe interwencje terapeutyczne w stanach związanych z zaburzeniami równowagi żelaza w organizmie w tym chorobach nerek, chorobach zapalne czy powikłaniach w czasie ciąży. Składamy najserdeczniejsze gratulacje dla dr Małachowskiej i jej współpracowników za wybitny wkład w dziedzinę.

Dla zainteresowanych artykuł jest w całości dostępny w otwartym dostępie tutaj.

Nasza nowa publikacja w iScience!
Przewiń na górę