Odkrycie nowego genu związanego z wrażliwością na promieniowanie jonizujące!

Z przyjemnością przedstawiamy wyniki naszej owocnej współpracy z naukowcami z University of Bern w Szwajcarii oraz z Netherlands Cancer Institute. Zuzanna Nowicka i dr Wojciech Fendler zostali współautorami artykułu Functional Radiogenetic Profiling Implicates ERCC6L2 in Non-Homologous End Joining w sierpniowym wydaniu czasopisma Cell Reports.
W tym badaniu, radiogenetyczny screening całego genomu pozwolił na zidentyfikowanie ERCC6L2, wraz ze znanymi genami odpowiedzi na uszkodzenia DNA oraz elementami kompleksów białka shieldin i CTC1-STN1-TEN1 (CST), jako głównego wyznacznika odpowiedzi komórek rakowych na promieniowanie jonizujące. Takie podatności w naprawie uszkodzeń DNA komórek nowotworowych są ważnym obszarem badań ze względu na ich kluczową rolę w opracowywaniu strategii terapeutycznych uwrażliwiających komórki guza na promieniowanie.
Wykazano również, że utrata ERCC6L2 w wyniku mutacji przywraca funkcjonalność ścieżki wycinania końców DNA i, częściowo, rekombinację homologiczną w komórkach z brakiem funkcji genu BRCA1, co odpowiadało zwiększonej wrażliwości komórek na promieniowanie. Nasz zespół przeprowadził analizę bioinformatyczną, aby wyjaśnić znaczenie mutacji ERCC6L2 u pacjentów, wykorzystując publicznie dostępne dane z The Cancer Genome Atlas (TCGA).

Kliknij tutaj aby przeczytać artykuł.

Odkrycie nowego genu związanego z wrażliwością na promieniowanie jonizujące!
Przewiń do góry